Úspešné finále 2. ročníka

Čo je nové

Úspešné finále 2. ročníka

Druhý ročník projektu zdravej výživy na školách „Viem, čo zjem“ sa opäť chýli k úspešnému koncu. Aj tento školský rok oň prejavili záujem školy z celého Slovenska. Zapojilo sa viac ako 12 000 žiakov z 98 základných škôl. Žiaci sa vďaka projektu dozvedeli veľa nových a poučných informácií z oblasti zdravej výživy. Svedčia o tom ich zanietené diskusie na prednáškach, ale aj množstvo inšpiratívnych príspevkov, ktorými sa zapojili do dvoch kôl súťaží.

Zdravá a nutrične vyvážená strava je predpokladom dobrého zdravia. Práve preto by už deti mali vedieť, že nesprávne stravovacie návyky častokrát vedú k nadváhe či iným civilizačným ochoreniam. „Aj z tohto dôvodu vznikol projekt „Viem, čo zjem“, ktorého cieľom je hravou formou motivovať žiakov základných škôl vo veku 8 – 11 rokov k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity,“ vysvetľuje Róbert Kičina, manažér pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko.

Po vzore prvého ročníka aj v tomto školskom roku prebiehali na školách prednášky o zásadách zdravého stravovania. Prvú prednášku na tému Vyvážená strava absolvovali žiaci s lektormi z regionálnych pracovísk Úradu verejného zdravotníctva SR. Druhú prednášku si už školy organizovali v priebehu roka vo vlastnej réžii a vybrať si mohli spomedzi troch tém – Hygiena a potraviny, Ovocie a zelenina či Prevencia nesprávneho stravovania. Novinkou tohto ročníka boli nové pracovné listy prispôsobené dvom vekovým kategóriám, a to pre žiakov prvého a druhého stupňa. 

Prihlásené triedy sa mohli počas roka zapojiť do dvoch dobrovoľných súťaží a zbierať v nich body. Druhá súťaž s názvom „Ide sa na piknik“ premiešala bodové poradie škôl a rozhodla o absolútnom víťazovi. Úlohou žiakov bolo prostredníctvom fotografie zaujímavo zdokumentovať, ako by mal vyzerať piknik detí, ktoré vedia, ako sa stravovať zdravo a chutne. Do súťaže sa zapojilo až 73 tried z 29 škôl. „Každá fotka mala niečo do seba, preto určiť finálnu päťku nebolo vôbec jednoduché. Pri výbere som si dal záležať najmä na emócii, nakoľko tá podľa mňa vždy robí fotku výnimočnou, bez ohľadu na to, či je odfotená mobilom alebo drahou zrkadlovkou,“ opísal hodnotenie fotograf Patrik Matejčík. Víťazom druhého ročníka sa stala trieda 3.B. zo ZŠ Jarná ulica 13 z Popradu. Zástupcovia projektu škole slávnostne odovzdali hlavnú výhru v podobe športových potrieb v hodnote 500 eur. 

Okrem vzdelávania detí v oblasti správnych stravovacích návykov sa projekt v druhom ročníku zameral aj na skutočné stravovacie návyky detí. „V rámci prieskumu, ktorý bol realizovaný v auguste 2017, sme získali reálny obraz o tom, či sa deti stravujú pravidelne, ako sú na tom s konzumáciou ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, ale aj nezdravých jedál a sladených nápojov,“ vysvetľuje Róbert Kičina. Výsledky prieskumu budú zohľadnené pri plánovaní ďalších ročníkov projektu. 

Projekt „Viem, čo zjem“ je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne realizoval už v 84 krajinách sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí. 

Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem“ je Úrad verejného zdravotníctva SR, realizuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Viac informácií o projekte je dostupných na webovej stránke www.viemcozjem.sk.