Zapojte sa do súťaže „Varíme spolu zdravo a chutne“

Čo je nové

Zapojte sa do súťaže „Varíme spolu zdravo a chutne“

Či sme malí, alebo veľkí, zdravo by sme mali jesť všetci. To, aké potraviny tvoria náš jedálniček ovplyvňuje aj naše zdravie. Keďže stravovacie návyky sa tvoria v útlom veku, je dôležité učiť zdravo jesť už našich najmenších. Poďme im spolu ukázať, že aj zdravé potraviny môžu byť hravé pomocou spoločného tvorenia zdravých a chutných receptov!

S touto myšlienkou sme si v rámci programu „Viem, čo zjem“ pripravili pre žiakov základných škôl súťaž pod názvom „Varíme spolu zdravo a chutne“. Úlohou každého žiaka bude vymyslieť recept vytvorený zo zdravých surovín, ktorý bude spĺňať súťažou stanovené kritériá. Osoba zodpovedná za projekt nahrá recept a jeho prípravu spolu s fotografiou na našu webovú stránku.

Do súťaže sa môžu zapojiť triedy registrované vo voliteľnom predmete alebo v projekte „Viem, čo zjem“ v školskom roku 2022/2023. Pri vymýšľaní receptu sa žiaci môžu inšpirovať aj video receptom Neparadajková omáčka od food blogerky Barbory Kyškovej. Video môžete nájsť na tejto adrese: youtu.be/zO0s5JfhZ5U

Recept do súťaže môžete pridať prostredníctvom tejto stránky: https://www.viemcozjem.sk/recepty/pridaj-recept/ 

Pravidlá súťaže:

1. Úlohou žiaka je pod dohľadom zodpovednej osoby (rodičov doma, prípadne pod dohľadom učiteľa v škole, ak sú na to podmienky) pripraviť zdravý recept, ktorý bude spĺňať nasledovné kritériá: časovo nenáročná príprava, pripravený zo zdravých surovín, pestré zloženie. Žiaci nemajú pri vymýšľaní receptu žiadne ďalšie obmedzenia. Je ľubovoľné, či to budú raňajky, obed, či večera.

2. Do súťaže sa môžu zapojiť len školy s triedami registrovanými v programe „Viem, čo zjem“ v školskom roku 2022/2023.

3. Každá zapojená trieda môže prihlásiť do súťaže len jeden recept za triedu (je na triedach, či recept vyberie kolektív alebo učiteľ). Do súťaže môže následne vybratý recept prihlásiť iba kontaktná osoba, ktorá má za školu prístup na webovú stránku „Viem, čo zjem.“Recept sa bude skladať z troch častí – zoznam ingrediencií použitých pri výrobe receptu a ich gramáž/množstvo, postup prípravy jedla a fotografia hotového jedla (fotografia v tradičnom formáte jpg, jpeg, pdf, gif, png). Učiteľ/kontaktná osoba za školu prihlási recepty spolu s fotografiami do súťaže tým, že ich nahrá prostredníctvom tejto webovej stránky, kde po prihlásení získa prístup do sekcie „Pridaj recept“. Pridaný recept sa na tejto stránke zobrazí až po schválení administrátorom.

4. Tri najúspešnejšie triedy môžu v súťaži získať cenu pre svoju školu v podobe cvičebných pomôcok pre školu v hodnote 500, 300 a 200 eur.

5. Súťaž trvá od 1. marca 2023 do 30. apríla 2023 a bude vyhodnotená organizátormi súťaže v máji 2023.

6. Každý recept, ktorý nebude spĺňať organizátormi stanovené pravidlá nebude do súťaže zaradený.

7. Účasť v súťaži je dobrovoľná.