Pripravujeme zdravú desiatu

Pripravujeme zdravú desiatu

Zvykne si vaše dieťa kupovať nejaký snack počas veľkej prestávky? Viete, čo si zvyčajne kúpi? Aj napriek najlepšej snahe, maškrty zo školského bufetu sú zväčša nezdravé a pre deti nevhodné. Sladké čokoládové tyčinky, balené bagety s dlhou dobou spotreby, sladké pečivo a sýtené nápoje či džúsy. Hoci skvelo chutia, ich energetická hodnota je príliš vysoká, a pritom obsahujú len veľmi málo vitamínov a minerálnych látok. Deti síce nie sú hladné, ale o zdraví nemôže byť ani reči.

Nemali by sme zabúdať, že hlad je zlý radca. Hladné dieťa má „veľké oči“ a radšej siahne po nezdravom snacku. Ako rodičia by sme to mali byť práve my, kto im ukáže, čo je znamená zdravé jedlo. Začnite tým, že im pripravíte zdravú desiatu do školy. Prinášame vám hneď niekoľko dôvodov, prečo sa to oplatí.

1. Výber potravín máte pod palcom vy
Deti zväčša preferujú výrazné chute, najmä sladké či slané. Ak by bolo po ich, väčšina z nich by prežila na sladkostiach, pizzy, hranolčekoch a chipsoch. Peniaze vo vrecku dieťaťa preňho znamenajú slobodu, že si môže vybrať podľa svojej ľubovôle. Pripravte mu radšej doma snack, ktorý má rád, a zároveň bude predstavovať plnohodnotný zdroj energie plný vitamínov a minerálnych látok, ktoré potrebuje.

2. Doprajte dieťaťu rôznorodosť
Samozrejme, že z času na čas sa stane, že vyčerpaný rodič má iné povinnosti ako večer bežať do potravín a plánovať menu pre dieťa na ďalší deň. Je v poriadku, ak dieťa občas má možnosť kúpiť si, čo sa mu zažiada a dopraje si niečo, čo majú aj spolužiaci. Dôležité však je, aby sme, ako rodičia, nestrácali primárnu kontrolu. Zároveň prípravou domácej desiaty predídeme tomu, aby sa dieťa prejedlo obmedzenej ponuky v školskom bufete.

3. Čo je doma, to sa počíta
Hoci sa vám to na prvý pohľad nezdá, prípravou desiaty doma môžete výrazne ušetriť. Okrem toho máte istotu, kedy boli potraviny kupované, kde a ako boli skladované a ako bolo jedlo pripravené. Vďaka plánovaniu nákupu a pár minútam rannej prípravy, môžete svojmu dieťaťu pripraviť čerstvé zdravé a vyvážené jedlo, vo vhodnom množstve, a to podstatne lacnejšie, ako keď „dotujete“ školský bufet.

Ako na to
Nemusíte týždeň dopredu pripravovať jedálny lístok ako vo filmovej klasike Pelíšky. Pri návšteve potravín deň vopred by ste však už mali mať jasnú predstavu, čo dieťaťu na druhý deň ponúknete. Ak chcete skrátiť čas rannej prípravy desiaty, porozmýšľajte, či nie je možné niektoré suroviny pripraviť vopred, napríklad uvariť vajíčko či pripraviť rôzne domáce nátierky.

Zapojte vaše kreatívne ja
Máte pocit, že vaše dieťa už nudí jesť dookola rovnaké obložené rožky? Doprajte mu zmenu. Zameňte rožok za sendvičový chlieb alebo použite kreatívne vykrajovačky na koláčiky. Vytvoríte nimi roztomilé tvary, ktorými najmä u malých detí podnietite ich predstavivosť a určite zaujmete. Dôležitý je, samozrejme, aj pekný obal. Nechajte dieťa nech si vyberie svoj desiatový box a jedlo doň ukladajte v zaujímavých farebných kombináciách. Ako sa totiž hovorí, jeme aj očami.

Nechajte nech sa vaše dieťa o jedlo podelí
Pribaľte do desiaty niekoľko kúskov navyše, aby dieťa malo možnosť podeliť sa o svoju desiatu so spolužiakom či kamarátom. Vo dvojici im bude lepšie chutiť a vzájomne môžu spoznávať nové jedlá.

Hľadáte inšpiráciu nielen na zdravé a chutné desiaty? Navštívte našu sekciu Recepty